Барча ишлаб чиқарувчи ва етказиб берувчи хўжалик юритувчи субъектларга
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 27.05.2021 йилдаги ПҚ-5130 - сонли "Онкология ёрдамини такомиллаштириш ва онкология хизматини янада ривожлантириш" қарорига асосан, Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлигининг "Ozmedimpeks" MЧЖ томонидан Онкология ва радиология маркази учун марказлаштирилган дори воситалари харидини амалга ошириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлигининг ишчи органи “O’zmedimpeks” Давлат муассасаси томонидан потенциал етказиб берувчилар сафини кенгайтириш учун маркетинг тадқиқоти эълон қилинади.
1-иловада йиллик эҳтиёж, доза, харид учун, 2-иловада сотиб олиш режалаштирилган дори воситалари бўйича техник топшириқ кўрсатилган. Товарларнинг техник бахолашни амалга ошириш учун сиздан тижорат таклифингизни техник мувофиқлиқ жадвали асосида 3-илова, ҳар бир аниқ параметрларни тўлдириб зарур материаллар билан (рўйхатдан ўтказганлик хақида гувоҳнома, сертификат ва.бош) тақдим этишингизни сўраймиз.
Ишлаб чиқарувчи бўлмаган ишлаб чиқарувчиларнинг ваколатли дистрибюторлари ишлаб чиқарувчидан рухсатнома (авторизация) ёки расмий келишув ҳатини 4-иловага мувофиқ тақдим этишлари керак. Зарур ҳолларда “O’zmedimpeks” МЧЖ ҳужжатнинг ҳақиқийлиги тўғрисида сўров юбориши мумкин.
Етказиб бериш шартлари: маҳаллий етказиб берувчилар учун – DDP, яъни,  харидорнинг Тошкент шаҳридаги омборигача, хорижий етказиб берувчилар учун - DAP - Тошкент.
Тўлов шартлари: маҳаллий етказиб берувчилар учун – 15% олдиндан тўлов, қолган - 85% товарлар тўлиқ қабул қилингандан сўнг, хорижий етказиб берувчилар учун – 100% хужжатли қайтиб олинмайдиган аккредитивли тўлов.
Шу билан бирга, танлов иштирокчилари Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 4 июндаги 185-сонли қарори низомига мувофиқ фармацевтика фаолиятини амалга ошириш учун тегишли лицензия эга бўлиши ва тақдим этиши кераклигини ҳисобга олиши керак, Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан тасдиқланган дори воситалари ва тиббиёт буюмларини улгурчи сотиш ва сақлаш қоидаларига мувофиқ, шунингдек ушбу низомга кўра таклиф этилаётган дори воситасининг қиймати, воситачилар сонидан қатъий назар, харид нархининг 15% дан (импорт қилувчилар учун) ва сотиш нархининг 15% дан (маҳаллий ишлаб чиқарувчилар учун) ва референт нархидан ошмаслиги керак.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 02.04.2022 йилдаги 149-сонли қарорига мувофиқ дори воситаларини рақамли ёриқлаш (сана матритсаси коди, QR) учун жавобгарлик  “Дори воситалари ва тиббий буюмларни мажбурий рақамли маркировкалаш тизимини жорий этиш тўғрисида”ги қарорига асосан давлат хариди иштирокчисига ва дори воситасини ишлаб чиқарувчисига юклатилган.
Маҳаллий ишлаб чиқарувчининг дори воситалари Ўзбекистон Республикасининг назорат қилувчи органида рўйхатдан ўтган бўлиши, ишлаб чиқарувчиси ишлаб чиқариш жойи учун амалдаги миллий GMP сертификатига эга бўлиши керак.
Шунингдек, фармацевтика маҳсулотларини улгуржи савдоси билан шуғулланувчи барча корхоналар зарур дистрибюторлик амалиёти (GDP) мувофиқлик сертификатига эга бўлиши керак.
Илова қилинган ҳужжатлар тўплами  2024 йил 21 март куни соат 18:00 га қадар info@uzmedimpex.uz электрон манзилига алоҳида қуйидаги хужжатлардан иборат бўлган ҳолда юборилиши шарт:

Во исполнение Постановления Президента Республики Узбекистан ПП-5130 от 27.05.2021 г. «О дальнейшем совершенствовании системы оказания населению гематологических и онкологических услуг», предусмотрена закупка лекарственных препаратов для РСНПМЦ Онкологии и Радиологии. В целях осуществления централизованных закупок лекарственных препаратов Министерством здравоохранения Республики Узбекистан, в лице рабочего органа ГУ «O’zmedimpeks», объявляется маркетинговое изучение рынка для расширения круга потенциальных поставщиков.
В Приложении № 1 указана наименование, годовая потребность, дозировка, количество к закупке, в Приложении № 2 указано техническое задание на планируемые к закупке препараты. В целях проведения технической квалификации товаров, а также определния предварительного финансового бюджета для закупки, просим Вас направить своё коммерческое предложение (образец Приложение № 3) с заполнением таблицы технического соответствия с указанием каждого конкретного параметра с подтверждающими материалами (регистрационные удостоверении, сертификаты и т.д.).
Официальные дистрибьюторы заводов изготовителей компании, не являющиеся производителями, должны представить авторизацию или официальное письмо соглашение от завода изготовителя, согласно Приложению № 4. При необходимости ГУ «O’zmedimpeks» может отправить запрос о подлинности документа.
Условия поставки: для отечественных поставщиков – DDP склад покупателя в городе Ташкенте, для иностранных поставщиков – DAP-Ташкент.
Условия оплаты: для отечественных поставщиков – 15% предоплата, остальные 85% после получения товара, для иностранных поставщиков – 100% документарный безотзывный аккредитив.
При этом, участникам торгов необходимо учесть, что в соответствии с Положением Постановления Кабинета Министров РУз. № 185 от 06.04.2017г. Поставщик должен иметь и предоставить соответствующую лицензию на осуществление фармацевтической деятельностью, по правилам оптовой реализации и хранения лекарственных средств и изделий медицинского назначения, утвержденным Министерством здравоохранения Республики Узбекистан, а также в соответствии с данным Положением стоимость предлагаемого лекарственного препарата, независимо от числа посредников, должна составлять не более 15% от покупной стоимости (для импортеров) и 15% от отпускной стоимости (для отечественных производителей) и не превышать референтную цену.
Ответственность за цифровую маркировку (дата матрикс код, QR) лекарственного препарата в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 02.04.2022 г. №149 «О введении системы обязательной цифровой маркировки лекарственных средств и медицинских изделий» возлагается на участника государственной закупки и производителя лекарственного препарата.
Лекарственный препарат отечественного производителя должен быть зарегистрирован в регуляторном органе Республики Узбекистан, производитель которого должен иметь действующий национальный сертификат GMP на производственную площадку.
Также, все предприятия, занимающиеся оптовой реализацией фармацевтической продукции, должны иметь сертификат соответствия Надлежащей дистрибьюторской практики (GDP).
Комплект прилагаемых документов должен быть направлен на электронный адрес info@uzmedimpex.uz. в срок до 18:00 ч. 21.03.2024г. и должен состоять строго отдельно из нижеуказанных документов: